KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7908485
*
nr 790 8485
Hans Prins
(f. 1908), Sverige
Gouache, Hans Prins (f. 1908), Vinterbäck, 48x60
Hans Prins, svensk målare och tecknare född utanför Leksand 1908.
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 november 2012
kl 18:57:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/11 15:19:04
1
200 kr
12/11 15:49:47
2
300 kr
12/11 16:18:46
1
300 kr
12/11 17:58:07
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Hans Prins
Hans Prins, svensk målare och tecknare född utanför Leksand 1908.
Läs mer om Hans Prins
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hans prins svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vinterbäck
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
*
Hans Prins
Hans Prins, svensk målare och tecknare född utanför Leksand 1908.
Läs mer om Hans Prins
nr 790 8485
Hans Prins
(f. 1908), Sverige
Gouache, Hans Prins (f. 1908), Vinterbäck, 48x60
Hans Prins, svensk målare och tecknare född utanför Leksand 1908.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 november 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/11 15:19:04 | 1 | 200 kr |
12/11 15:49:47 | 2 | 300 kr |
12/11 16:18:46 | 1 | 300 kr |
12/11 17:58:07 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Hans Prins
Hans Prins, svensk mÃ¥lare och tecknare född utanför Leksand 1908.Läs mer om Hans Prins
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hans prins svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vinterbäck
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25